CENTRUM KURSÓW I SZKOLEŃ

Poznań 618391004, 618391005 • Szczecin 914201333

Mając na uwadze dobro i zdrowie naszej społeczności, w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 , zmuszeni jesteśmy odwołać kursy zaplanowane do końca maja. Proponujemy Państwu przepisanie się na kolejny dostępny termin. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z CKiS kursy@wseit.edu.pl

Masaż Tkanek Głębokich Koni

Kolejny termin wkrótce

instruktorzy: Marcin Wytrążek , mgr Arkadiusz Matuszak

mgr Arkadiusz Matuszak

poprowadzi zajęcia z zakresu masażu tkanek głębokich koni. Fizjoterapeuta, absolwent Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii na kierunku fizjoterapia, uczestnik studiów podyplomowych terapia manualna tkanek miękkich, kursów dotyczących integracji strukturalnej prowadzonej przez Johna Smitha oraz kurs hipoterapii. Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu na rzecz Hipoterapii Korekcji Wad Postawy i Ekologii „Lajkonik”, gdzie zajmuje się prowadzeniem hipoterapii, parajeździedztwa i doskonaleniem własnych umiejętności jeździeckich. Wielki miłośnik i pasjonat koni, który od 13 roku życia intensywnie jeździ konno, trenował skoki przez przeszkody, obecnie swoje zainteresowania i naukę rozwija w kierunku terapii manualnej oraz masażu koni.

Lista rezerwowa

Opis

Celem kursu jest zrozumienie powstawania zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, sposobów ich oceniania oraz stosowania odpowiednich technik masażu tkanek głębokich nakierowanych na przywrócenie równowagi w układzie mięśniowo-powięziowym. Dostrzeganie zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym człowieka pozwoli na lepsze zrozumienie zaburzeń obserwowanych  u zwierząt. Kurs ma głównie charakter praktyczny. Uczestnicy poznają najskuteczniejsze techniki masażu tkanek głębokich. Pierwsze dwa dni poświęcone są nauce masażu wzajemnie na uczestnikach kursu. Ważnym aspektem ćwiczeń jest poznanie odczuć związanych z byciem odbiorcą masażu. Trzeci i czwarty dzień będzie miał charakter warsztatu, którego celem będzie omówienie oraz przećwiczenie możliwości wykorzystania masażu tkanek głębokich na koniach. Zajęcia będą się odbywały w Stajni Terapeutycznej Lajkonik w Poznaniu.

Program

PODSTAWY MASAŻU TKANEK GŁĘBOKICH – Dr n. med. Marcin Wytrążek

1, 2 dzień

 1. a) Wstęp do masażu tkanek głębokich: podstawy teoretyczne, podstawowe zasady wykonywania masażu, wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów, omówienie sposobu wykonywania technik masażu, pozycje ułożenia pacjenta, ergonomia pracy masażysty.
 2. b) Omówienie zaburzeń w obrębie układu mięśniowo-powięziowego, omówienie przyczyn powstawania zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym
 3. c) Diagnostyka funkcjonalna, czyli jak rozpoznać gdzie leży problem (testy funkcjonalne oceniające zaburzenia w układzie mięśniowo-powięziowym, ocena postawy ciała pod kątem zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, ocena skrócenia tkanek).
 4. d) ocena palpacyjna zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym (ocena przesuwalności powięzi, rozpoznawanie napiętych włókien mięśniowych,) - nauka łagodnej palpacji, czucia tkanek

 

Program:

 • Badanie przesuwalności tkanek (powięzi powierzchownej, mięśnio-powięzi w różnych obszarach ciała)
 • Wyczuwania napiętych pasm włókien mięśniowych
 • Ćwiczenia praktyczne zorientowane na zapoznanie się z technikami masażu (techniki bierne, techniki z ruchem, techniki pionowego i poziomego rozluźniania)
 • Technik nakierowane na powięź powierzchowną
 • Techniki masażu mięśnia prostownika grzebietu, mięśnia czworobocznego grzbietu
 • Techniki pionowego i poziomego rozluźniania w obszarze barku, karku, ramienia
 • Nauka łagodnej pracy z tkankami, doskonalenie palpacji i wykonywania masażu w obszarze brzucha i przedniej strony szyi.
 • Masaż obręczy biodrowej i kończyny dolnej

 

MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH KONI – mgr Arkadiusz Matuszak

3, 4 dzień

 1. a) Omówienie anatomii układu mięśniowo-powięziowego konia. Podobieństwa i różnice w rozwoju zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym.
 2. b) Ocena postawy ciała, ocena funkcjonalna.
 3. c) Omówienie podstawowych dolegliwości bólowych wraz z propozycją terapii.
 4. d) Omówienie możliwości wykorzystania technik masażu tkanek głębokich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego u koni.

Program:

 • Zajęcia będą miały charakter praktyczny, w którym najpierw przedstawiona i przećwiczona zostanie anatomia palpacyjna, po czym uczestnicy będą wykonywali masaż koni w określonej części ciała
 • Masaż piersiowego i lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa
 • Masaż odcinka szyjnego kręgosłupa, przejścia szyjno-głowowego i głowy, z uwzględnieniem stawu skroniowo-żuchwowego
 • Masaż kończyn przednich i masaż kończyn tylnych

Informacje dodatkowe

Dwa pierwsze dni dotyczące masażu człowieka poprowadzi dr n. med. Marcin Wytrążek

dwa kolejne dni poświęcone masażowi koni poprowadzi mgr Arkadiusz Matuszak.

Dlaczego warto?

 • Każdy uczestnik kursu otrzymuje publikację"Masaż tkanek głębokich. Materiały pomocnicze do ćwiczeń" Marcina Wytrążka, Wydawnictwo WSEiT.
 • Po kursie słuchacz uzyskuje certyfikat ukończenia kursu  wystawiony przez Uczelnię oraz świadectwo ukończenia kursu na druku MNiSzW.
 • Istnieje możliwość nagrywania kursu

Kurs dla:

 • fizjoterapeutów
 • masażystów
 • weterynarzy.

Może Cię również zainteresować

Może Cię zainteresować

Fizjoterapia w pediatrii

Wyjątkowe w skali kraju studia podyplomowe o tak bogatej i wszechstronnej ofercie skierowanej do fizjoterapeutów dziecięcych.

Może Cię zainteresować

Holistyczna opieka okołoporodowa

Pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce o bogatej i wszechstronnej ofercie z zakresu opieki w okresie ciąży i połogu.

Może Cię zainteresować

Ortopodologia

Studia podyplomowe realizowane w formie zajęć teoretyczno-praktycznych skierowane są do osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu terapii tkanek miękkich. Główny nacisk położony jest na zdobycie umiejętności praktycznych pozwalających na ich sprawne i skuteczne wykorzystywanie w praktyce klinicznej. 

Może Cię zainteresować

Terapia manualna tkanek miękkich

Studia podyplomowe realizowane w formie zajęć teoretyczno-praktycznych skierowane są do osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu terapii tkanek miękkich. Główny nacisk położony jest na zdobycie przez studenta umiejętności praktycznych pozwalających na ich sprawne i skuteczne wykorzystywanie w praktyce klinicznej. 

Back to Top